A velencei Szent Márk tér nagyságú Dóm téren nevezetes épületek sora: a Püspöki Palota, Hittudományi Főiskola, egyetemi intézmények, Katolikus Konviktus, az árvíztől megmenekültek hálájából 1930-ra felépült, lenyűgöző méretű, 5000 főt befogadó, neoromán Püspöki Székesegyház, ismert nevén Fogadalmi-Templom.
A tér meghatározó épülete az 1913-ban épült római katolikus fogadalmi templom, a püspöki palota, a papi szeminárium, az apáti kollégium, az egyetem épületei, a posztromantikus-kora modern loggiasor – alatta a történelmi szoborcsarnokkal és a Dömötör-torony. Egészen különleges építészeti egységet sugall a szegedi Dóm tér. Annak ellenére így van ez, hogy épületek más-más korhoz, építői szándékhoz köthetők. A már létezőhöz való igazodás, a lenyűgöző hatást célzó törekvés azonban hozzásegített, hogy a végeredmény eklektikus mivoltában is harmonikus egész legyen.
A tér leghangsúlyosabb épülete a Fogadalmi templom. Az ország negyedik legnagyobb temploma a nagy árvíz levonulása utáni ünnepélyes fogadalom tárgyiasult eredménye. Erzsébet királyné védnöksége alatt indult a megvalósítására országos gyűjtés, majd 1903-ban építészeti pályázatot írtak ki a tervezésre. Ennek ellenére végül Schulek Frigyest bízták meg a munkával, és az 1911-re elkészült rajzokat még a kivitelezés ellenőrzésével megbízott Foerk Ernő is módosította. Így alakult ki az észak-itáliai román stílust idéző téglaarchitektúra, amelynek megépítéséhez 1913 nyarán kezdtek neki.
Trianon után Szegedre költözött a kolozsvári egyetem és a város lett az érsekség székhelye is. Szeged kitüntetetten fontos város lett: az egyetem Rerrich Béla méltóságteljes, ugyancsak téglaburkolatú együttesében kapott helyet a Dóm előtti tér körül. A teret szegélyező falakra a történelmi Magyarország címerei kerültek, az árkádok alatt nemzeti pantheont alakítottak ki.
A tér különleges színfoltja a Fogadalmi templom balján álló zömök torony. A barokk Szent Demeter-templom bontásakor bukkantak elő a gótikus maradványok, amelyek egy részét – többek között Móra Ferenc követelésének engedve – megtartották. A torony belsejét keresztelőkápolnává alakították, a falakat a közeli diadalkaput is jegyző Aba-Novák Vilmos freskói díszítik.
A Fogadalmi-Templom 86 mázsás harangja a második legnagyobb az országban. Szentélyében a hímzett szűrbe, szegedi papucsba öltöztetett Madonna remekmívű mozaikképe, az oltártól balra az 1900-as párizsi világkiállításon Grand Prix díjat kapott “Krisztus a keresztfán”.
Az Európa legnagyobbjai közé tartozó öt manuálos, 9040 sípos orgona a gyakran rendezett orgonahangversenyek főszereplője.
A Szent Dömötör Torony, egy XIII. századi templom maradványa.
A déli harangszó után 9 percig láthatók a Zenélő Óra egyetemi hierarchiát bemutató alakjai, nyaranta a nemzetközi hírű Szegedi Szabadtéri Játékok színhelye a tér.
A közelben lévő Görögkeleti Szerb Templom (Révai u.) kiemelkedő művészettörténeti értéke a körtefából faragott, áttört csipkedíszű rokokó ikonosztázion, 80 ikonnal.
A nemzeti nagyságok szobraival ékes Széchenyi teret uralja a Városháza szecessziós, tornyos épülete, a Reök-Palota (Tisza L. krt. 56.) szecessziós műremek.
Nem épült nagyobb templom az Alföldön a középkorban, mint a Havas Boldogasszony Templom és Ferences Kolostor (Alsóváros, Mátyás király tér) XV. századi, késő-gótikus műemlék együttese. Kegyképe a világhírű czestochowai Fekete Mária kegykép másolata.
Az ország egyik leggazdagabb régészeti gyűjteménye a névadó író-régész-múzeumigazgató munkásságát dicsérő Móra Ferenc Múzeum (Roosevelt tér 1-3.), változatos képzőművészeti-, és természettudományi-, Csongrád megye népművészetéről képet adó anyaggal, patikatörténeti kiállítással, képgyűjteménnyel és a mai magyar szobrászat jeles alkotásaival.
A város történetének kőemlékeit a Vármúzeum-Kőtárban (Stefánia sétány) az 1882-ben lebontott Szegedi Vár egyetlen megmaradt részében gyűjtötték össze. A Pick Szalámi és Szegedi Paprika Múzeum (Tiszapart 10.) a világhírű Pick-szalámi készítésének teljes folyamatát mutatja be 1869-től.
Szeged Közművelődési Palotájának neoklasszicista stílusú épületében kapott helyet a Móra Ferenc Múzeum értékes gyűjteménye. Az épület 1896-ban épült fel Steinhard Antal és Láng Adolf kiváló építészek tervei szerint.
A jelentős színháztörténeti hagyományokkal büszkélkedő Szegedi Nemzeti Színház jelenleg három tagozattal – opera, tánc és dráma –, két játszóhelyen áll a színházszerető közönség rendelkezésére.
A “Sóhajok hídja”: A velencei híd mintájára és Ferenc József tiszteletére létesült abból az alkalomból, hogy uralkodó, meglátta az újjáépült várost. A bérházban megszálló császár ugyanis ezen közvetlenül juthatott át a városházára.
A híd 1883-ban, Lecner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján készült.
A Dél – Alföld legfiatalabb és legmodernebb városában Szegeden, Alsóváros központjában áll egy 500 éves épületegyüttes, a Ferences templom és kolostor.
Szent Anna fürdő: A köznyelvben egyszerűen csak gőzfürdő, 1896. szeptember 6-án nyílt meg. Steinhardt Antal és Lang Adolf, akik eklektikus, de ugyanakkor a török fürdőkre jellemző megjelenéssel (kupolák, és a belső intim térkialakítások) tervezték meg.
A több mint 100 éves Anna Fürdő csodálatosan felújított műemléképületében kapott helyet a termál-, illetve a wellnessfürdő. Az Anna Fürdő jobb szárnyában található a termál részleg. Ez a szárny elsősorban a családok, baráti társaságok pihenését szolgálja. Gyógymedencéjében az Anna-kút elismert gyógyvize segít regenerálódni a megfelelő javallatok esetén, vagy egyszerűen csak kikapcsolódni. A gyógymedence mellett még számos élményelemekkel gazdagított medence, ill. gyermekmedence és úszómedence, továbbá szauna is a vendégek rendelkezésére áll.
A vasútépítés története Szegeden
Szegedet 1854-ben érte el a vasútépítés, de érdemleges állomásépület csak 1858-ban épült, amikor a vonalat Temesvár irányába továbbépítették. 1902-ben a megnövekedett forgalomhoz és a városhoz immár jobban illő középületként a MÁV átépítette Szeged állomásépületét. Az épület historizáló stílusban épült Pfaff Ferenc építész tervei alapján. Ez az egyetlen nagy állomásépület, ahol az előtér és a vágányok között emeletnyi szintkülönbség van, mégis érdekes, hogy nem építettek kézenfekvő szigetperont a vágányok közé.
A II. világháborúban több bombatámadás érte az állomásépületet, bár az elsődleges célpont a rendezőpályaudvar volt. Főleg az épület homlokzata, tetőszerkezete és a perontetők sérültek.
A háború utáni első felújítás 1964-ben volt, ami egyben némi bővítést is jelentett.
Az épületet 2006-ban eredeti formájában felújították.
A műemléki helyreállítás terveit Hajós Tibor építészmérnök és kollégái nagy hozzáértéssel és szakmai alázattal készítették el.
Az épület funkcionális korszerűsítése révén, egy Magyarországon egyedülálló, kétszintes utastér alakult ki, amelyek egymásba nyílóan biztosítják az utasforgalmi területek áttekinthetőségét, és naponta mintegy tízezer utas kulturált kiszolgálásának feltételeit. Az eredeti értékek megőrzése, helyreállítása mellett – az emeleti váróterem tervezett színvilágát is megváltoztatták, a bontás során a régi étterem mennyezetén talált, Kacziány Ödön: Baccháns lakoma című, 1902-ben készült nagy értékű olajfestményének restaurálása érdekében – a MÁV nagy hangsúlyt fektetett a modernizációra és az akadálymentesítésre is. Az utastérben a vakok, és gyengén látók akadálymentes hozzáférését a burkolatba épített vakvezető sáv segíti; a kerekes székkel közlekedők részére – télen fűtött – rámpákat, a földszinti utascsarnokban liftet építettek. Új szolgáltatás a mozgáskorlátozottak speciális igényeit kielégítő WC és a turisták részére kialakított zuhanyozó, valamint az ügyfél- és idegenforgalmi tájékoztató centrum. Az érkező utasok kényelmét a főlépcsőház eredeti megjelenését nem zavaró mozgólépcső is szolgálja.
Szegeden ezt a Sárgának nevezett Tisza-parti környezetet érezte meg id. Kőrössy József és fia, amikor ezen a helyen halászcsárdát nyitott az 1930-as évek elején. Azóta étlapon van a tiszai halászlé, a Kőrössy halpaprikás, a különböző rostonsült tiszai halak és a túrós csusza.
- augusztus 12. nyitott meg ez a nádfedeles, légkondicionált étterem, a Tiszára futó fedett és nyitott teraszt magába foglaló étterem együttessel, amely egyidejűleg 250 vendég kiszolgálására alkalmas. A hagyományos Öreg Kőrössy ételválasztékon túl az étlapon szerepel a magyar ételek színe-java. Télen-nyáron élőzene, esténként tánczene gondoskodik a vendégek szórakoztatásáról.
A vendéglő kialakításánál fogva kiválóan alkalmas turistacsoportok fogadására, esküvői ebédek és vacsorák lebonyolítására, valamint minden olyan rendezvényre, amelynek résztvevői távol a város zajától, ebben a festői környezetben akarnak hódolni a magyar Alföld és a Tisza gasztronómiai örömeinek. Halászcsárda specialitása a Makói haltepertő hagymakarikával, valamint az Öreg Kőrössy halászlé.
A Tisza-parti város életében fontos árvízvédelemről ad képet Vízügyi Történeti Emlékhely (Maros torkolati gátőrház). Az alföldi szélmalmok egyik utolsó képviselője a Kikundorozsmai Szélmalom (Kiskundorozsma, Bölcs u.). Kaktuszok, pálmák, különleges növények szemet gyönyörködtető gyűjteménye az Egyetemi Fűvészkert (Lövölde u.42.).
Szeged Szent István terén áll már 1904 óta hazánk legrégebbi vasbeton víztornya, amelyet a helybéliek „Öreg Hölgy”-nek becéznek. Az 1000 köbméteres 54,9 méter magas víztorony Zielinszky Szilárd tervei szerint épült fel.
Szeretettel várja Önt és kedves családját a Napfényfürdő Aquapolis Szeged! Próbálja ki Európa leghosszabb éves üzemelésű vízi testcsúszdáját, kényeztesse magát élménymedencéinkben, relaxáljon egyedülálló csendes wellness-részlegünkben, fedezze fel baba-mama világunkat, ismerje meg korszerű gyógyászatunkat! A Napfényfürdő Aquapolis Várja Önt és családját MINDEN KEDDEN 20-24 óráig egy holdfényfürdőre is!
Első ütemben 2010. március 26-án nyílt meg az éves üzemelésű, több mint 700 méternyi új csúszdaelemet és két gyógymedencét is tartalmazó wellness- és élményfürdő egység, illetve az exkluzív „csendes wellness” – részleg.
Ezt követi néhány héten belül a nappali kórházzal is rendelkező komplex gyógyászat átadása, végül a SZUE (úszómedence, tanmedence, csúszdás élménymedencével rendelkező strand) 2010. júniusi nyitásával a fürdőkomplexum valamennyi szolgáltatása vendégeink rendelkezésére áll.
Wellness- és élményfürdő
A négy évszakos „vízivárosban” új, belső élménymedence tér létesül sodrófolyósokkal, zuhatagokkal, pezsgőágyakkal és egyéb élményelemekkel. A belső élménymedencéhez kiúszóval kapcsolódik majd a külső wellness-medence. Az élménymedence tér déli oldalán üvegezett falfelület biztosítja majd a vizuális kapcsolatot a szabadtéri strand és létesítményei felé.
A fürdő területén belül egy kifejezetten csendes, relaxációs zóna is kialakításra kerül („csendes wellness”), ahová csak 16 éven felüliek léphetnek be, biztosítva ezzel a vendégek nyugodt környezetben történő pihenését.
Szolgáltatások: élmény- és pezsgőmedence, finn szaunák, infraszauna, gőzkamra, sókamra, tepidárium, aromaszoba, kültéri rönkszauna.
Európa leghosszabb éves üzemelésű vízicsúszdája
A Napfényfürdő Aquapolis Szeged fürdőkomplexumban 13, összesen 1000 méter hosszúságú csúszda áll a kalandot és élményt kereső fürdővendégek rendelkezésére.
Büszkeségünk a 30 méteres toronyból induló 272 m hosszú, zárt óriáscsúszda, ami Európa egész évben üzemelő vízi testcsúszdái között a leghosszabb, valamint a 223 m hosszú, zárt óriáscsúszda kamikaze szakasszal.
Gyermekparadicsom
A csecsemőket, illetve az 1-6 éves korosztályt 0-40 cm-es vízmélységű családi medenceterület fogadja a fürdőben. A nyári szezontól négyszintes, labirintusszerű játszóház biztosítja a gyermekek önfeledt szórakozását, míg a baba-mama világban az édesanyák nyugodt körülmények között tudják kisgyermeküket szoptatni, tisztába tenni.
Korszerű gyógyászat
A fejlesztés eredményeként a korábbinál nagyobb kapacitással, lényegesen színvonalasabb, korszerűbb és jobban szervezett gyógyászati szolgáltató egység került kialakításra a mozgásszervi betegségek kezelésére, rehabilitációra. A 2010 áprilisában átadásra kerülő új gyógyászati részleg két szintjén egyéni gyógytorna szobák, fizikoterápiás szobák, víz alatti vízsugár masszázs (tangentor) helyiségek, szénsavas fürdők, gyógyvizes kádfürdők, az iszappakolás kezelőhelyiségei, csoportos víz alatti tornamedence, gyógyvizes medence, súlyfürdő, orvosi gyógymasszázs és gyógytornaterem várja a gyógyulni vágyókat.
A projekt részeként a gyógyászati részlegen belül – Magyarországon egyedülálló módon – új szolgáltatási elemként 14 kétágyas szobával, külön fürdőszobával rendelkező nappali kórház épült. Az OEP által is finanszírozott tíz kezelésfajta minden eleme igénybe vehető lesz támogatással vagy személyes térítés ellenében
Vízgyógyászati kezelések:
Gyógyvizes, gyógymedence Gyógyvizes kádfürdő Iszappakolás Súlyfürdő Szénsavas fürdő Orvosi gyógymasszázs Víz alatti vízsugár masszázs Víz alatti gyógytorna Komplex gyógy ellátás
Fizikoterápiás kezelések:
Egyéni torna Csoportos torna Laser Ultrahang Galván , ionto Rekeszes galván Tens Interferencia
Strand
A Napfényfürdő Aquapolis Szeged részeként 2010. nyarától szép, parkosított környezetben várja vendégeit Szeged legnépszerűbb strandfürdője. A strand területén tanmedence, úszómedence, csúszdás élménymedence és gyermekpancsolók találhatók. Átalakul az uszoda lelátója is, így a helyszín a továbbiakban sportrendezvények lebonyolítására is alkalmas. A májustól szeptemberig tartó időszakban színes programok és rendezvények is várják a fürdőzőket.
A Szegedi Vadaspark Magyarország egyik legfiatalabb állatkertje, és a legnagyobb területű is egyben. Elsősorban veszélyeztetett fajok tartására szakosodott, különösen kiemelkedő a park dél-amerikai állatokat bemutató része.
Állataink
A Szegedi Vadaspark állatgyűjteménye nem a legnagyobb Magyarországon. Ha csak a számokat tekintjük, közepes méretű állatkertnek számítunk. Azonban, ha a fajok ritkaságát, természetvédelmi értékét nézzük, igazolást nyer az az állítás, mely szerint a szegedi az egyik legkülönlegesebb állatkert hazánkban. Az itteni állatfajok jelentős része ugyanis még európai viszonylatban is kuriózumnak számít. A hazai állatkertek közül Szegeden élnek legnagyobb arányban nemzetközi fajmegmentési program részeként tartott állatok, minden negyedik fajunkkal részt veszünk EEP vagy ESB programokban. Természetesen a közkedvelt állatkerti állatok sem maradhatnak el, megtalálható nálunk oroszlán, szurikáta és teve, a közeljövőben tervezzük zsiráf és pápaszemes pingvin tartását is.
Természetvédelmi Mentőközpont
Kevésbé ismert, hogy az állatkertek egyben regionális természetvédelmi mentőközpontokként is működnek. Nagy számban fogadnak megsérült vadállatokat, elárvult kölyköket, fiókákat, vagy éppen engedély nélkül szállított, tartott, majd a hatóságok által elkobzott állatokat. A Szegedi Vadaspark ebből a szempontból is kiemelkedik a hazai állatkertek sorából, főleg a határhoz való közelsége miatt jelentős a szerepe az ilyen állatok befogadásában. Különösen azóta, hogy a déli határaink egyben az Európai Unió határaivá is váltak. Így többször előfordult az elmúlt években, hogy egyszerre több száz állatot kellett fogadnia a Vadasparknak.
Programok
Az állatok puszta megtekintésén túl igyekszünk változatos programokkal gazdagítani a vadasparki látogatást. 2008-ban indult el a Zoo Típusú Találkozások című állatbemutató programunk, amely során márciustól októberig, hétfő kivételével minden nap különleges találkozóra invitáljuk az érdeklődőket, a nap folyamán különböző időpontokban és helyszíneken.
Az állandó programok mellett számos rendezvényünk várja a látogatókat. Egy részük valamely környezetvédelmi jeles naphoz kötődik, de igyekszünk tartalmas szórakozást nyújtani az ünnepnapokon, vagy éppen a nyáron meghirdetett családi napokon és éjszakai túrákon is.
Szolgáltatásaink
Az állatkertek fontos szerepet játszanak a természetvédelemben, oktatásban, nevelésben és kutatásban. Ennek fedezetét legnagyobb részt maguknak kell előteremteniük, a látogatók belépőjegyei, valamint különböző üzleti tevékenységek révén. A Szegedi Vadaspark esetében sincs ez másként, igyekszünk minőségi szolgáltatások révén emelni a bevételeinket – a nem csekély kiadásaink fedezésére.
2008. óta működik a Vadaspark saját üzemeltetési ajándékboltja, 2009-ben pedig a szintén saját működtetésű Pelikán-büfé épült fel az állatkert központi területén. Mindkettőben állatkerti alkalmazottak állnak a vendégek szolgálatára.
A Természetvédelmi Oktatóközpontunk főleg zoopedagógiai célokat szolgál, sokszor tartunk ott saját rendezvényeket, itt folyik az állatkerti gondozók képzése. Azonban mód nyílhat egyéb rendezvények tartására is az épületben, legyen szó gyermekek szülinapi bulijáról, vagy kisebb konferenciákról, tréningekről és workshopokról.
Fontos információk:
A Vadaspark mindössze 2-2,5 kilométerre található Szeged belvárosától, ahonnan könnyen megközelíthető tömegközlekedési eszközökön is. Akik GPS-re bízzák magukat, azokat ne tévessze meg, hogy az az állatkert hivatalos címe, a Cserepes sor 47. alapján a gazdasági bejáratunkhoz vezérelné! A látogatói bejárat ugyanis csak a Kálvária sgt. felől érhető el.
Azt még a szegediek közül sem mindenki tudja, hogy a Vadaspark egész évben, még télen is nyitva tart, igaz rövidebb ideig. A munkaszüneti és ünnepnapok sem kivételek, sőt, ilyenkor szoktak a legtöbben ellátogatni hozzánk. A melegebb hónapokban a pénztár zárása után kezdődik az állatok és az állatházak zárása, amely folyamat körülbelül egy óráig tart. A téli hónapokban pedig a pénztár zárására már becsukjuk az állatainkat a hideg és a korai sötétedés miatt. Kérem, ezt vegyék figyelembe a látogatásuk tervezésekor!
A fővárossal az M 5-ös autópálya és az E75-ös nemzetközi főút kapcsolja össze Délkelet-Magyarország központját, de főutak vezetnek innen minden égtáj felé. Az E75-ös nemzetközi főút Jugoszlávia felé hagyja el Magyarországot. Keletről a 43-as úton a román határ; északkeletről a 47-es úton Debrecen és Békéscsaba; míg nyugatról az 55-ös főúton Baja irányából érkezhetünk a városba. Vasúti fővonal köti össze a fővárossal Kecskeméten és Cegléden keresztül, és ugyancsak jó a vasúti közlekedés Békéscsaba, onnan pedig Lökösháza, a román határ felé.
További információk: www.szeged.hu www.csodasmagyarorszag.hu/tourinform