Észak Magyarország

Észak Magyarország

Az ország legmagasabb pontja és legkisebb falva, az első magyar nyelvű Biblia a 16. századból, és a legrégebbi vasútvonal a 19. századból mind az Eger-Tokaj régióban található. A világszerte ismert magyar bor, a Tokaji Aszú, melyet ezen régió pincéiben érlelnek hosszú évekig, Európa legszebb lovaspályája és legnagyobb barlangrendszere szintén mind itt lelhető fel.

Az egyik legkisebb régióban rögtön három világörökségi helyszínt is találunk. Tokaj-Hegyalja, Hollókő és az Aggteleki-karszt azonban csak néhány a számtalan természeti és történelmi érték közül.A nagyrészt hegyes vidéket a kirándulók nagyon kedvelik: a magasabb és alacsonyabb hegyeket a Börzsönytől a Mátrán át a Bükkig át- meg átszövik a turistautak. Minden korosztály megtalálja a számára megfelelő emelkedőket, az idősebbek és a gyermekek csakúgy mint a hetente hegyet mászók.
Itt találjuk Magyarország legmagasabb csúcsát, az 1015 méteres Kékestetőt, de gyönyörű kilátás nyílik más csúcsokról is: a Bükkben a Bálvány tetejéről szép időben a szomszédos szlovák hegyeket is látjuk, de érdemes kinéznünk Salgó vára mellől vagy a Boldogkői vár egyik tornyából is.
Három világörökség is van a régióban: az Aggteleki-cseppkőbarlang különleges képződményeivel, Hollókő ófalujának jellegzetes tornácos, kontyolt nyeregtetős palóc parasztházaival, a múlt megőrzésével érdemelte ki a címet.
A vidék egyik nagy kincse a zamatos szőlő és az abból készült bor. A szőlőművelés és a bor szeretete itt szinte összeforrt az emberekkel: apák adják fiaiknak és anyák lányaiknak.
Tokaj-Hegyalja megannyi faluja – Tokaj mellett Tállya, Mád és Tarcal – épült a borra. A leghíresebb a tokaji aszú, de kiváló a többi fajta is a szamorodnitól a hárslevelűig. S ne feledkezzünk meg a többi borvidékről sem: Gyöngyös környékén, a Mátraalján az ottonel muskotály és a tramini különleges zamatú, s világszerte elismert az egri bikavér is.A fürödni vágyóknak Miskolc-Tapolcán a Barlangfürdő nyújt különleges élményt, de Mezőkövesd és Bogács vizének gyógyhatása is közismert. S ha már arra járunk, nézzük meg a híres matyó hímzéseket is, vagy hallgassuk meg ízes beszédüket!
Nem csak a matyók, a palócok beszéde is őrzi a nyelvjárási formákat. Népszokásaik ma is élők, látványosak, de tárgyi emlékeiket a balassagyarmati Palóc Múzeumban is megnézhetjük, vagy például húsvétkor, amikor az összes hollókői ember népviseletben locsolkodik.

A rengeteg műemlék jelzi, hogy az ország történelmében fontos szerepet játszott a vidék. Muhinál vesztett csatát IV. Béla a tatárok ellen, a törököket Dobó István kergette el Eger falai alól, Bocskai Istvánt pedig Szerencsen választották fejedelemmé. A Zemplén a Rákócziak birtoka volt: a sárospataki vár SubRosa terme, az ónodi vár és a miskolci Rákóczi-ház is országgyűlések színhelye volt.

További információk: www.csodasmagyarorszag.hu/tourinform

Translate »