Somogy megye északi részén, a Balaton déli partján, a Tihanyi-félszigettel szemben fekvő település. A szántódi rév miatt nevezik Somogy északi kapujának is. Szomszédos települések: keleten Zamárdi, délen Kőröshegy, nyugaton Balatonföldvár, ezekkel a helységekkel összeépült a település. Délkeleten Balatonendréd, északon pedig a Balaton túlpartján fekvő Tihany határolja.
Szántód egyike Somogy megye legrégibb helységeinek. Szántód eleinte királyi birtok volt, melyet még I. Endre király adományozott a tihanyi monostornak. Az adománylevélben neve Kak-Szarma alakban fordult elő, az 1267. évi pápai bulla viszont már Szántód-nak nevezi.
Az 1557. évi adólajstrom szerint még a tihanyi monostoré, 1564-ben pedig a nyitrai püspöké volt. 1572-ben azonban már puszta. Az 1573-1574. évi adólajstrom szerint 7, 1580-ban mindössze csak 2 házát írták össze.
1633-ban a tihanyi apát Somogyi Jánosnak, a pápai gyalogság vajdájának zálogosította el. 1715-ben 6 háztartást írtak benne össze.
Az 1720. évi országos összeíráskor önálló jobbágyfalu volt, de 1726-ban már ismét puszta és a herceg Esterházy-féle hitbizomány és a tihanyi apátság birtokában volt. Az 1910-es években még Zamárdi része volt Szántód-puszta néven.
Szántód 1997-ben alakult önálló községgé, addig Zamárdi közigazgatása alatt volt.
- Szántódrév: (Tihanyi u.)
- Szántódpuszta: Majorsági Múzeum
- Szántódpuszta: Szent Kristóf-kápolna
- Szántódpuszta: Régi temető
- Szántód: Szent Kristóf-szobor
- Szántód: Kossuth-szobor
- Szántód: Kereszt
- Szántód: Fenyveserdő kilátó-domb
- További információk: www.szantod.hu www.csodasmagyarorszag.hu/tourinform