Ciprus második legnagyobb városa, igazi pezsgő nagyvárosi élettel, számos történelmi látnivalóval, és magas pálmákkal övezett hangulatos tengerparti sétánnyal.
Limassol (másik ismert nevén Lemesos) központi elhelyezkedése miatt fontos ciprusi település: méretes kikötője a sziget legnagyobb hajózási központja, emellett kiemelkedő ipara és mezőgazdasága is. A városban az idegenforgalom is jelentős, mely főként a tengerpart környékére, illetve az óváros közelébe csoportosul.
A több ezer éves múltú település a középkorban fedezték fel igazán, amikor Oroszlánszívű Richárd a 12. század végén elfoglalta Ciprust a bizánciaktól. Amikor véget vetett az uralmuknak, többek között Limassolt is lerombolta, ám a várost az angol hódítók hamarosan újjáépítették. Ezt követően, a 13. századtól egészen a 16. századig a környék több kézben is volt: templomosok, frankok, velenceiek is birtokolták. A békeidőt folyamatosan háborúskodások szakították meg, ugyanis fontos kereskedelmi hajózási útvonal haladt el a közelben. A sziget török megszállásakor a város három évszázadra az Oszmán Birodalom része lett, ebből a korból ma is számos emlék található Limassolban. Bár uralmuk alatt több mecset, és keleti stílusú ház is felépült, a város mégsem törökösödött el teljesen.
Amikor Ciprus, és a város is az angolok irányítása alá került, minden megváltozott, a teleoülés rohamos növekedésnek és modernizálásnak indult, a lakosok száma is egyre nőtt. A békés fejlődést az angolok uralmának 1960-as vége, illetve Ciprus északi részének török megszállása vetett véget. A lakosság ekkor szinte kicserélődött, ugyanis Limassol török lakói északra, az északi részeken lakó görögök pedig ide menekültek.
Ma Limassol városa ha nem is Ciprus legfrekventáltabb idegenforgalmi területe, ám a környék látnivalói így is sok érdeklődőt vonzanak. Legismertebbek ezek közül az óvárosi rész, a lovagvár, a régi kikötő, és a nagy mecset.
A belvárosban és a part közelében számos étterem, bár és szórakozóhely található, amit a város lakosai, illetve az ide utazók előszeretettel használnak ki.
A tenger menti sétány magas pálmákkal övezett, több kisebb-nagyobb park is kapcsolódik hozzá. A több kilométeren át húzódó sétálóutca munkálatait csupán néhány éve fejezték be, így már hangulatában és látványában egyaránt hasonlít a híres larnakai sétányra, a Finikoudesre.
A Limassoli Lovagvár, melynek elődje volt Oroszlánszívű Richárd esküvőjének helyszínén, Limassol központi részén található, amit az évszázadok során többször is átépítettek.
A legendás angol király, Oroszlánszívű Richárd 1191-ben, Limassolban azon a helyen vette feleségül jegyesét, Berengáriát, ahol később a vár is felépült. Bár magáról az építkezésekről szóló legrégebbi írásos dokumentum 1228-ból származik, ám az erőd az utalások szerint bő 30 évvel korábban, 1193-ban épülhetett – két évvel a királyi esküvő után.
A vastag falak sokáig ellenálltak a hódítóknak, azonban 1373-ban, amikor a háborúskodások során Limassol városát felgyújtották, az erődben is komoly károk keletkeztek. Bár a várat hamarosan felújították, a következő évszázadokban bekövetkező földrengések újabb csapást jelentettek. Az erődítményt a megjelenő velencei hódítók részlegesen ismét kijavították, ám amikor a törökök 1538-ban elfoglalták a várost, megpróbálták lerombolni azt – ezzel szerették volna elejét venni, hogy az Oszmán Birodalom hosszú időre bevegye magát a várba, és erős hadiállást építsen ki ott. Ciprus 1590-re befejeződő megszállásakor a törökök megerősítették a várat, és további épületeket építettek hozzá. A jelenleg is látható, bunkerszerű formáját ekkor nyerhette el, bár mára már csak belső vár, illetve az udvar egy része maradt meg. A két méteres vastagságot is elérő falak igen biztonságos építményt jelentettek, a környék legfontosabb erődítménye volt a közelben található Kolossi vár mellett.
Jelenleg az épület falain belül középkori múzeum működik, mely 1987 óta mutatja be folyosóin és termeiben a kor fegyvereit, tárgyait.
További információ: www.cipruson.hu