Grönland tavaly november óta már nagy utasszállító repülőgépeket is tud fogadni nuuki repülőterén, így minden adott hozzá, hogy idővel hasonló utazási boomot éljen át, mint manapság Izland. A szomszédos sziget hibáit azonban szeretnék elkerülni a grönlandiak.
Grönland egy egészen sajátos világ, amelyet eddig viszonylag kevés turista látott a saját szemével. A Föld legnagyobb szigetének jéghegyei, csendje, dermesztő hidege és a telente varázslatos színekben pompázó sarki fény különlegességével vonzhatja a látogatókat, akik valószínűleg egyre többen lesznek most, hogy a főváros, Nuuk tavaly év vége óta már nagy utasszállító repülőgépeket is tud fogadni új repülőterén.
Grönland a turisták számának növelésén dolgozik, részben egy új törvény segítségével, amely az utazási ágazat fenntartható fejlesztése mellett azt is hivatott biztosítani, hogy több pénz jusson a helyi emberekhez.
a turisták száma addigra a mai duplája lesz, a turizmus az ország exportjának 40 százalékát teszi ki, és több mint kétezer embernek ad munkát.
Grönland népszerűsége megnőtt az elmúlt időszakban, a turisták száma évekig százezer körül mozgott, de 2023-ban már 140 ezer volt. A látogatók kb. fele tengerjáró hajóval, fele repülővel érkezett. A legfontosabb úti célok a főváros, Nuuk, valamint Ilulissat, de Por szerint a turistákat mindenhol várják mikroturisztikai, vagyis kis helyeken, kisszámú útitárssal átélhető élmények, mint például a klasszikus kutyaszánozás, a sarkifény-túrák, vagy az igluban és jégtáblán történő éjszakázás. Ha ez nem lenne elég izgalmas, akkor helisíelhetünk (helikopteres síelés) is a hófödte tájakon, és lecsúszhatunk olyan hegycsúcsokon, ahol alig járt még ember
Két év alatt három nemzetközi repülőtér
A Dán Királysághoz tartozó sziget turizmusában a 2200 méteres futópályával rendelkező nemzetközi repülőtér megnyitása jelentette a fordulópontot. Nuuk mostantól közvetlen járattal érhető el Koppenhágából, míg korábban a fővárostól több száz kilométerre északra fekvő kisváros, Kangerlussuaq repülőterén tudtak csak leszállni a gépek, ott át kellett szállni 37 férőhelyes repülőgépekre. A kezdetben heti öt járat később hatra, nyáron nyolcra nő. New Yorkból pedig a United Airlines fog járatokat indítani június közepétől szeptemberig.
Az új repülőteret 2026 második feléig kettő másik követi Ilulissatban, valamint a dél-grönlandi Qaqortoqban, így az ország legtöbb részére másfél órán belül el lehet majd jutni. Ezek a fejlesztések gyakoribb és olcsóbb utazásokat tesznek lehetővé, így Grönland egyre elérhetőbb célponttá válik a kalandorok és felfedezők számára
Tanulnának a kistestvértől
Grönland nem titkolja, hogy szeretne tanulni a tavaly közel 2,3 millió turistát – a lakossága majdnem hatszorosát – fogadó Izlandtól, anélkül, hogy megismételné annak hibáit. Nem szeretnének például egy második Aranykört, utalva arra a forgalmas útvonalra, amelyen az Izlandra utazók tömegesen indulnak el Reykjavíkból a gejzírekhez, a Gullfoss vízeséshez és a Thingvellir Nemzeti Parkhoz. Mint Jens Lauridsen, a Greenland Airports repülőtér-üzemeltető igazgatója elmondta, szeretnének megőrizni valamit abból az egyediségből, amellyel az Aranykör is rendelkezett régen.
Van azonban valami, amit Grönland hasonlóan szeretne megvalósítani, mint amivel Izland egy ideje már próbálkozik: a turisták egyenletesebb eloszlását az év folyamán és az egyes régiók között. Ebben az ország regionális repülőterei és helikopter-leszállópályái is fontos szerepet kapnak majd.