Az európai prémium borpiac jelentős átalakulás előtt áll, mivel az Egyesült Államok vámintézkedései komoly csapást mérhetnek a szektorra. Andrejszki Richárd, a Chef Market tulajdonosa szerint Donald Trump gazdasági és külkereskedelmi stratégiája különösen érzékenyen érintheti a champagne és más prémium borok piacát.
Az amerikai piac meghatározó szereplője az európai borászatoknak. Az Egyesült Államok jelentős mennyiségben vásárol prémium kategóriás borokat és pezsgőket, a fogyasztók pedig hajlandóak 40-50 dollárt is kiadni egy palack champagne-ért. Ha azonban az amerikai adminisztráció valóban bevezeti a bejelentett 20%-os extra vámot az európai borokra és pezsgőkre, az drasztikus visszaesést idézhet elő az exportban.
A champagne piaca már az elmúlt évben is visszaesett: 2024-ben 8%-kal csökkent az eladások száma. A vörösborok esetében pedig még drámaibb a helyzet, különösen Bordeaux-ban, ahol a kereslet csökkenése miatt egyes szőlőültetvényeket teljesen kivágnak.
Bár az elmúlt 10 év adatai azt mutatják, hogy Champagne-ban a szőlőültetvények összterülete gyakorlatilag változatlan maradt – ez a régió szigorú szabályozási rendszerének és a minőség megőrzésére fókuszáló termelési modellnek köszönhető. Itt a hatóságok nem a terület csökkentését, hanem a hozam korlátozását alkalmazzák, hogy elkerüljék a túltermelést.
A piaci visszaesés mögött több tényező áll. Egyrészt a fogyasztói szokások változnak: egyre többen választanak olcsóbb alternatívákat, például proseccót vagy más habzóborokat. Másrészt a gazdasági helyzet is szerepet játszik, hiszen a fogyasztók spórolni próbálnak, és az alkoholfogyasztás is átalakul.
Okok, amelyek a fogyasztás visszaeséséhez hozzájárultak:
Nemzetközi piacok változásai:
A francia alkoholipari termékekre vonatkozó export egyik legnagyobb veszteségét a Kínába irányuló kereslet drasztikus csökkenése okozta. Kína importja akár 20%-kal esett vissza.
Emellett a kelet-ázsiai (pl. Hongkong, Szingapúr) és az amerikai piacok is jelentős visszaesést tapasztaltak (Hongkongban –12%, Szingapúrban akár –25%). Ezek a piacok együtt az összes exportcsökkenés mintegy 90%-át tették ki.
Fogyasztói szokások átalakulása:
A változó fogyasztói attitűdök és a fogyasztás ritkuló jellege egyre inkább a rendszeres, hétköznapi fogyasztás helyett kizárólag az ünnepi alkalmakra koncentrálódik – ez különösen igaz a champagne esetében. Emellett a fogyasztók egyre érzékenyebbek az árakra és az ár/érték arányra, így a hagyományos, magas árkategóriájú champagne piaci részesedése csökkenhet.
Verseny és alternatívák megjelenése:
Az elmúlt évtizedben növekedett az alternatív, megfizethetőbb pezsgők piacának szerepe (például az olasz Prosecco, a spanyol Cava). Ezek az alternatívák bizonyos fogyasztói szegmensekben elterelik a figyelmet a klasszikus francia champagne-ról. A verseny erősödése miatt a champagne gyártók kényszerültek árcsökkentésre, ami hosszú távon a márka imázsára is hatással lehet.
Gazdasági és geopolitikai tényezők:
A globális gazdasági ingadozások és a geopolitikai feszültségek – különösen az egyes kulcsfontosságú exportpiacokon – szintén hozzájárultak a fogyasztás visszaeséséhez. A kormányzati intézkedések és a védelmi politikák, melyek néha a piac szabályozását célozzák, szintén okozhatnak átmeneti, de jelentős hatásokat az export infrastruktúrában.
Az időjárás és az export nehézségek is sújtják a piacot
A globális felmelegedés és a szélsőséges időjárási viszonyok szintén nagy kihívások elé állítják az európai borászatokat. Burgundiában például az elmúlt évben az időjárási problémák miatt a termés 80%-a elveszett. A termelők már így is nehéz helyzetben voltak, és ha az amerikai export is ellehetetlenül, az az európai prémium borpiac számára végzetes lehet.
Árcsökkenés a piacon – mi várható a jövőben?
A szakértő szerint az európai borpiac jövője nagymértékben attól függ, hogy az Egyesült Államok végül mennyire keményen lépteti életbe a vámintézkedéseit. A jelenlegi gazdasági és kereskedelmi folyamatok miatt több champagne-ház is már most kénytelen csökkenteni árait, hogy versenyképes maradjon.