Omán

Omán

Hivatalos adatok

Hivatalos név:Ománi SzultánságIdőzóna:GMT+03:00
Anyanyelven:Saltanat OmanAutójelzés:OM
Államforma:monarchiaPénznem:ománi riál (OMR)
Főváros:MasqatElektromosság:

Az Ománi Szultánság elbűvölő és lebilincselő vidék, ahol Marco Polo tevegelt, a bibliai Job végső nyugalomra lelt és ahol Szinbád, az utazó
vitorlát bontott. Látványos táj, ahol megtalálhatók a csipkézett hegycsúcsok, káprázatos vízesések, lélegzetelállító homokdűnék, idilli oázisok és a végtelenbe nyúló homokos tengerpart. Talán ezek a természeti csodák különböztetik meg Ománt a többi Közel-keleti országtól.
A terület bővelkedik a földtani csodákban is: a Jebel hegység északi részének sziklatömbjei, délen a Dhofar tengertől távolabb eső, hullámzó legelők, a Rub al Khali homokos tengerpartja, Umm as-Samin határtalan szikes földteknője és Jiddat al Harasis porlepte tájai és sziklaképződményei.

Főbb városok

Masqat

Utazási információk

Az ország éghajlata tájegységről tájegységre változó. A tengerparti vidékeken nyáron meleg és nedves a levegő. Az ország belseje forró és száraz, néhány magasabban fekvő hely kivételével, ahol egész évben mérsékelt a hőmérséklet. Délen viszont kellemesebb az éghajlat, főleg a nyári időszakban. Aki teheti ilyenkor délre megy, hogy a Dhofar monszuntól buja és hűs vidéken találjon enyhet a perzselő ománi nyárban.

Nemzetközi repülőterek

Masqat.

Fontosabb telefonszámok

Ország előhívó: 968

Földrajz, gazdaság

Népességi adatok

Lakosság:2 018 000 fő
Népsűrűség:9.50 fő/km2
Nyelvek:arab, angol, hindu, urdu, perzsa.
Népcsoportok:arab (96%), indiai, perzsa, urdu, egyéb (4%).
Vallások:mohamedán (75%), egyéb (25%).

Földrajz, természeti adottságok

Terület:212 457.00 km2
Nagyobb települések:Masqat (Maszkat) 50 000.
Legmagasabb pontok:Jabal al Harim 3352 m.

Földrajz

Az északi részén emelkedő hegységtől nyugatra eső területei a Rub’ al Hali sivataghoz tartoznak, partvidéke sík és sivatagos.

Gazdaság

Egy főre jutó GNP: 6 490 USD

Omán zárt világát most érdemes felfedezni,  amíg még autentikus, valós szépségében láthatjuk, teljes valójában megtapasztalhatjuk hogyan keveredik a hagyomány és a modernség az építészetben, a kultúrában és a természeti látnivalókban is.

Omán – fenségesen magasodó hegyek, wadikkal – sziklák között megbújó türkizkék medencék – tarkított sivatag, szép tengerpartok és az igazi arab hagyományok izgalmas találkozása egy turisták által még alig felfedezett világban.

Omán az Arab-félsziget dél-keleti felében fekvő, 212 ezer négyzetkilométer területű, Magyarországnál háromszor nagyobb ország, az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Jemen, a Perzsa-öböl, az Arab-öböl és az Ománi-tenger által közrefogva.

Különböző domborzati viszonyú tájegységei különböző időjárást vonnak magukkal. Az uralkodó éghajlat a sivatagi, áprilistól-októberig elviselhetetlen a hőség és a páratartalom, a déli tájakat ilyenkor monszunos esők is sújtják. Az utazásra a legideálisabb a novembertől márciusig tartó időszak, amikor valamelyest csökken a hőség. A tenger egész évben kellemesen meleg.

Omán egy olyan olajban gazdag ország, amely nem hivalkodik gazdagságával, hanem csendesen fejlődik, megőrizve az arab hangulatot, hagyományokat. Muscatban, a fővárosban, például tilos felhőkarcolókat építeni, a tradicionális arab építészetet kell követni.

A csodálatos természeti kincsekkel teletűzdelt ország igazi turista paradicsom azoknak, akiket a felfedezés öröme vonz és kevésbé vágynak a különböző, mesterséges attrakciókra. Meglehetősen rendezett ország, még a sivatagon átvezető utak is rendben tartottak. A helyiek barátságosak, kedvesek, bár, mivel arab ország, a nők kerülik a kapcsolatot az idegenekkel.

Omán természeti és kulturális látnivalókban is gazdag. Legfontosabb látnivalóíról itt irtunk részletesen.

A legszebb tengerpartokat a fővárostól kb. 870 km-re fekvő Salalah városában találjuk. A Kelet-Karibjának is hívott vidék hívogató fehérhomokos strandjai snorkellingezésre is kiválóak.

Kihagyhatatlan látnivalója, a hegyek és tenger között fekvő főváros, Muscat, ahol akár két vagy több napot is eltölthetünk a felfedezéssel. Muttrah Souk, a bazár, akkor is izgalmas, ha nem akarunk vásárolni.

A Grand Canyonhoz hasonló természeti környezetben elhelyezkedő luxus szállodái 2000 méter tengerszint feletti magasságban – lélegzetelállító panorámával a környező kanyonokra és hegyekre – érintetlen szépségű természeti környezetben kínálnak páratlan élményt. A magas hegyek által nyújtotta izgalmas és extrém programok vagy helyszínek a kalandtúrák kedvelőinek földi paradicsoma.

Omán közel 500 régi erőddel büszkélkedik. A Bahla erőd az UNESCO Világörökség része. Csakúgy, mint a Bat, Al-Khutm és Al-Ayn bronzkori régészeti lelőhelyei, A “Tömjén Útja” vagy Az Arab Oryx-Rezervátum, az oryx-antilop vadvédelmi területe.

www.morea.hu

Az Ománi Szultanátus, röviden Omán Magyarországnál háromszor nagyobb ország az Arab-félsziget délkeleti peremén. Területéhez tartozik a Hormuzi-szorosra „felügyelő”, egykor Kalózpart néven ismert Muszandam-félsziget. Északnyugaton az Egyesült Arab Emírségekkel, délen Jemennel, nyugaton Szaúd-Arábiával és a Perzsa-öböllel, keleten az Arab-tengerrel, északon az Ománi-öböllel határos. Az egyetlen ország a világon, amelynek ibádi muszlim többségű a lakossága.

Államformája monarchia, uralkodója, a szultán abszolút hatalommal bír. Az 1970-ben vértelen palotaforradalommal trónra került, 2020 januárjában elhunyt Kábúsz szultán nevéhez köthető az ország egyesítése, teljes függetlenítése az Egyesült Királyságtól és gazdaságának, kultúrájának modernizálása, melynek következtében Omán a térség egyik legfejlettebb és egyik legszabadosabb államává vált.

Az időjárás nyáron rendkívül forró, ráadásul a tenger közelében a levegő páratartalma is magas. Az éves csapadékmennyiség a fővárosban 100 mm, a hegyvidéken van hely, ahol eléri a 640 mm-t. A hegyek általában esősebbek, mint a sűrűbben lakott parti síkság, de vannak évek, amikor teljesen elmarad a csapadék. Nyáron az ország sivatagos részein nem ritka az 50 °C feletti hőmérséklet. Ezeken a területeken a téli hónapokban is 30 °C feletti hőmérsékletek dominálnak, viszont Omán magasabban fekvő részein nyáron mérhető 30 °C körüli hőmérséklet. Az ország 2500-3000 méter feletti területein télen előfordulhat 0 °C alatti hőmérséklet, ritkán kisebb havazás.

Dél-Arábia jellegzetes sivatagi növény- és állatvilága közönséges Ománban is. A csapadékosabb hegyvidékeken bujább a növényzet, de ott is sivatagi jellegű. Őshonos emlősök: leopárdhiénarókafarkas, és nyúlnyársas antilopkőszáli kecskearab tahr nevű vadkecske. Madarak: keselyűsasgólyatúzokfogolysólyomnektármadárfélék.

Volt Ománban egy – az UNESCO által számontartott – természeti világörökség, a Nyársasantilop rezervátum. Ez egy vadvédelmi terület volt, célja a nyársas antilop megóvása. 2007-ben azonban törölték a listáról. E lépés oka az volt, hogy az ománi kormány a vadvédelmi területet eredeti kiterjedésének egytizedére csökkentette.

Omán a kalandturizmus egyik úti célja. Az ománi irodák sivatagi terepjárós túrákat és hegyvidéki barangolásokat kínálnak. Az Egyesült Arab Emírségek és Omán szerződést kötött turisztikai értékeinek közös bemutatására és értékesítésére. Ezért a turizmusuk együtt van tárgyalva.

www,wikipedia.org

Translate »